ביטוח שיניים: כדאי שתהיו בטוחים

ביטוח שיניים – למה זה חשוב לנו כל כך?

ביטוח שיניים הפך להיות אחד מתחומי הביטוח החשובים ביותר שני העשורים האחרונים. מי מאיתנו לא הזדקק לטיפול שיניים בחייו? בין אם מדובר בניקוי אבנית על ידי שיננית או סתימה פשוטה, ובין אם מדובר בהליך מורכב יותר כמו יישור שיניים או ניתוח חניכיים, סביר כי אתם או בני משפחתכם תדרשו לבצע טיפולי שיניים מפעם לפעם במהלך חייכם. זאת, כמובן, מבלי לכלול טיפולי חירום ועזרה ראשונה במקרה של חבלה בלתי צפויה לחלל הפה ולשיניים.

ביטוח שיניים | ביטוחי שיניים
ביטוח שיניים | ביטוחי שיניים

אז למה בעצם צריך ביטוח שיניים?

בארץ ובעולם נחשב תחום רפואת השיניים למתקדם הודות לטכנולוגיות חדישות אשר מקצרות את משך זמן הטיפול ומסייעות בהפחתת כאב, אך בהתאם, הוא גם עלול לגבות מחירים לא זולים. קופות החולים במדינת ישראל אינן מכסות את עלויות טיפולי השיניים, גם במקרה שרכשתם ביטוח משלים מטעם הקופה. הביטוח המשלים מקנה הנחה ומוגבל לביצוע טיפולי השיניים אך ורק במרפאות קופות החולים.

ביטוח השיניים מכסה עלויות כרוכות בטיפולי שיניים שונים ומטרתו לסייע למבוטחים להגן על עצמם מפני הוצאות בלתי צפויות הקשורות בתחום רפואת השיניים. כמו כן, הביטוח יכול להעניק למבוטחים הזדמנות לבצע טיפולי שיניים יוקרתיים אשר, בהינתן מצבם הכלכלי ללא הביטוח, יתכן שלא היו ששים לבצע – למשל, ביצוע השתלת שיניים במקום הסתפקות בתותבות.

מה למעשה כולל ביטוח השיניים?

חברות הביטוח מציעות בדרך כלל שני סוגים של ביטוח שיניים: ביטוח משמר וביטוח משקם. ביטוח משמר כולל שלל טיפולי שיניים כלליים שרוב האוכלוסייה נזקקת להם מפעם לפעם, כמו למשל טיפול שיננית, סתימה, עקירה ואפילו טיפול שורש. הביטוח המשקם מעניק הבטחה לכיסוי עבור טיפולי שיניים מורכבים יותר, כמו יישור שיניים, השתלת שיניים, הרכבת כתרים ועוד. מלבד אלה קיימים גם טיפולי שיניים אסתטיים אשר בדרך כלל אינם מכוסים על ידי חברת הביטוח: שיפור קו החיוך, הלבנת שיניים וניתוחי חניכיים קטנים לצרכים אסתטיים.

חשוב לעמוד גם על ההבדל בין ביטוח שיניים פרטי לבין ביטוח שיניים קבוצתי: ביטוח שיניים פרטי מכסה בדרך כלל אך ורק טיפולי שיניים משמרים ואילו ביטוח שיניים קבוצתי, כמו למשל כזה המוצע בארגוני עובדים וקולקטיבים ארגוניים אחרים, מכסה את רוב רובם של טיפולי השיניים.

קיימות חברות ביטוח אשר מחריגות מצבים נוספים בביטוח השיניים, כמו ביטוח שיניים לשירותי חירום ועזרה ראשונה וביטוח שיניים לניתוחי חניכיים בלבד.

מי רופאי השיניים שמטפלים במבוטחים?

בדומה למרפאות השיניים של קופות החולים, גם לחברות הביטוח יש מרפאות משלהן עם רופאי שיניים המכונים "רופאים בהסכם". הביטוי "רופאים בהסכם" מתייחס לרופאי שיניים פרטיים אשר חתמו על הסכם עם חברת ביטוח אחת או אחרת, לפיו לא ייגבה על שירותם תשלום ישיר מהמבוטח או המבוטחת. לעיתים, במקרה של טיפולי שיניים מסוימים, יגבו דמי השתתפות עצמית.

מה תוקף הביטוח לאורך זמן?

בדרך כלל, גם בפוליסות הביטוח הפרטיות וגם בקבוצתיות, במקרה של ביטוח לטיפולים משמרים או משמרים + טיפולים אחרים, הפוליסה תקפה לשלוש שנים מיום תחילתו של הסכם הביטוח. בהרבה מחברות הביטוח קיימת אופציה לחידוש אוטומטי בכפוף לתקנות המפקחות על עסקי ביטוח קבוצתי, למשל. פוליסה לביטוח על טיפולים משקמים או משקמים + כיסויים אחרים תקפה לשש שנים מיום תחילתו של הסכם הביטוח. גם בפוליסות אלה קיימת אופציה לחידוש אוטומטי.

כיצד יודעים אם כדאי ומשתלם לבצע ביטוח שיניים?

כדי להחליט אם לבצע ביטוח שיניים, בין אם באופן פרטי או באופן קבוצתי, ובאיזו פוליסה לבחור, כדאי שתתבססו על העבר הרפואי שלכם. אם בעבר נדרשתם לבצע לא מעט טיפולי שיניים, יתכן שאתם סובלים ממצב כרוני כלשהו או בעלי סיכון גבוה יותר לבעיות בשיניים – ואז בהחלט שווה לחשוב על אופציית הביטוח. גם הגנטיקה משפיעה: אם במשפחתכם קיימים מקרים של בעיות שיניים מרובות אשר נוטות לעבור בתורשה, יש סיכוי שגם אתם עתידים לסבול מהן.

כמובן שבסופו של דבר, רק אתם יודעים אם אכן משתלם עבורכם לבצע את הבחירה בביטוח שיניים ובמידה וכן, בצעו תחקיר מעמיק והשוו מחירים בין פוליסות ביטוח על מנת שביטוח השיניים שלכם יהיה המיטיב ביותר עבורכם.