חוט דנטלי: לפני או אחרי הצחצוח?

סוגיית המועד המדויק לשימוש בחוט הדנטלי מעסיקה לא מעט אנשים המתעניינים בהיגיינת הפה. אז מתי באמת מומלץ להשתמש בחוט דנטלי? החלטנו לעשות לכם קצת סדר סביב השאלה הדנטלית הבוערת

כולנו מודעים לקיומו של החוט הדנטלי, אחד מאמצעי היגיינת הפה היעילים והפופולריים ביותר, גם אם אנחנו לא מקפידים תמיד להשתמש בו. החוט הדנטלי מסייע בניקוי המרווחים שבין השיניים ולהסרת שאריות מזון ופלאק. השימוש בו מאפשר גישה נוחה וקלה לדפנות השן, איזור אשר בדרך כלל לא פשוט להגיע אליו בצחצוח יומיומי רגיל. החוט הדנטלי גם מסייע בהגעה לאזורי החיבור והמגע בין השן לחניכיים.

חוט דנטלי – זה באמת עובד? כן!

רפואת השיניים המונעת ממליצה על שימוש קבוע בחוט דנטלי כדי לסייע במניעת מחלות חניכיים עתידיות אשר נוצרות, בין היתר, גם מהצטברות משמעותית של פלאק. השימוש בחוט הדנטלי אפקטיבי גם עבור בעלי שיניים טבעיות וגם עבור אלה אשר עברו השתלת שיניים ומעוניינים לשמור על מערכת השיניים החדשה שלהם.

כיום אין תשובה מכרעת לגבי המועד המדויק לשימוש בחוט הדנטלי, והדגש החשוב הוא על שימוש קבוע. ממחקרים שנערכו בתחום היגיינת הפה, ניכר כי אנשים אשר צחצחו שיניים והשתמשו בחוט דנטלי באופן יומיומי, סבלו מפחות דימומים בחניכיים יחסית לאלה אשר רק צחצחו שיניים ללא שימוש בחוט דנטלי.

אז מתי יש להשתמש בחוט דנטלי – לפני צחצוח השיניים או אחרי?

באופן אינטואיטיבי, לא מעט אנשים משתמשים בחוט הדנטלי כדי לסיים את פעולת הצחצוח, או בצורת "על הדרך", לאחר אכילת ארוחה המותירה שיירי מזון שממאנים לעזוב את חלל הפה. יש רופאי שיניים אשר מצדדים בסדר פעולות זה. לטענתם, כאשר מצחצחים את השיניים במשחת שיניים המכילה כמות מספקת של פלואוריד, לאחר מכן, בזמן הניקוי בחוט דנטלי, הפה יוצף בפלואוריד והניקוי יהיה עמוק יותר.

יחד עם זאת, לא מעט רופאי שיניים ושינניות דווקא ממליצים על סדר פעולות הפוך – להשתמש בחוט הדנטלי בטרם הצחצוח. על פי טענתם, החוט מנקה את מערכת השיניים במקומות נסתרים שבין המרווחים ובכך מפנה מקום עבור פעולת הצחצוח אשר נכנסת בשלב הבא. כלומר, לאחר השימוש בחוט הדנטלי, מרווחי השן למעשה פנויים לקלוט את משחת השיניים תוך כדי הצחצוח ובכך, הניקוי המתבצע הוא יסודי יותר.

כאמור, אף אחת מהדעות המוצגות להלן לא הוכחה באופן מדעי וברור. לכן כדאי שתבצעו את סדר הפעולות הנוח לכם, ואם השימוש בחוט הדנטלי פחות נעים לכם, כדאי שתשתמשו בו בהתחלה, כדי להמנע מויתור על הפעולה כליל.