חיידקי שיניים

חיידקי שיניים – כל מה שרצית לדעת

חיידקי שיניים הם חיידקים ייחודיים לסביבת גידול ייחודית. מדוע משתכנים חיידקים בחלל הפה והשיניים? כיצד הם גורמים לעששת? ומה ניתן לעשות בכדי למנוע את המחלה? כל הפרטים במאמר הבא

חיידקי שיניים מסוג Streptococcus mutans
חיידקי שיניים מסוג Streptococcus mut

אף על פי שאנו נוטים להכיר בגוף האדם כמכונה מופלאה אשר משרתת אותנו נאמנה ברוב המקרים, כולנו מודעים לעובדה כי איזורים מסויימים בגוף מהווים מצע פורה עבור היווצרות והשתכנות של לא מעט חיידקים. אחד מהאיזורים הללו הוא חלל הפה והשיניים. חלל הפה הוא אחד מהנקבים שהכי קל לחיידקים להגיע אליו, מאחר שרבות הפעמים בו הוא פתוח עקב צרכים תפקודיים. ההערכה המדעית היא כי לא פחות מ-500 מינים שונים של חיידקים חיים בפה האדם כדרך קבע. חיידקי הפה, ביניהם חיידקים מסוג Streptococcus mutans ניזונים משיירי מזון שנותרו בשיניים ולא נוקו היטב בסוף הארוחה או לפחות פעמיים במהלך היום (בוקר וערב). חיידקי הפה הללו למעשה מצליחים לפרק את הסוכר שבשיירי המזון ולהפריש חומצה אשר מאכלת את זגוגית השן (האמייל) ואת הדנטין, מרכיבים חשובים בשן, וכך, למעשה, נותר מצב של חור בשן. רוחבה של התופעה מוערך בקרב כ-30-40% מהאוכלוסייה ורובכם בוודאי מכירים אותה בשמה העממי יותר – עששת שיניים.

חיידקי שיניים ומחלת העששת

אמנם עששת שיניים היא מחלה חיידקית נפוצה, אך להבדיל ממחלות חיידקיות רבות אחרת היא אינה מדבקת. בנוסף לחיידקי הפה שגורמים לה, קיימים גורמים נוספים העשויים לסייע לה להתפתח, בין אם בהרגלי צריכת סוכרים, איכות וקצב ההפרשה של הרוק, המבנה וההרכב הגנטי של השיניים או הרגלי היגיינת הפה.

עששת עלולה לגרום לאי נוחות בפה, לכאבים עזים, להפרעות בתפקודי הלעיסה והדיבור ואפילו לפגמים באסתטיקה של החיוך. בהקשר זה, חשוב לדעת: כתוצאה מהרס השן על ידי החומצה החיידקית הממיסה אותה, כלי הדם והעצבים עלולים לסבול מנמק ולכן הכאב בשן לא מורגש כלל או שקיימת תחושה כי הוא חלף מעצמו. אך לא כך הדבר, ובכדי להבטיח בריאות שיניים תקינה, אסור להסתמך אך ורק על כאבים מורגשים, אלא לבקר מדי שלושה חודשים אצל שיננית, אשר עשויה לגלות בפה עששת שהמטופל או המטופלת לא שמו לב אליה.

חיידקי שיניים  – איך נישמר מהם?

אז כיצד ניתן לשמור על השיניים מפני חיידקים מזיקים בפה, ביניהם אלה גם הגורמים לעששת?

  • להפחית באופן משמעותי בצריכת הסוכר היומית
  • לשמור על היגיינה נכונה של הפה על ידי צחצוח שיניים פעמיים ביום לפחות, שטיפה במי פה המכילים פלואוריד ושימוש קבוע בחוט דנטלי
  • לגשת לבדיקה אצל שיננית באופן קבוע כדי לסייע לחזות ליקויים בחלל הפה

הקפדה על עצות אלו עשויה להבטיח לכם הפחתה משמעותית בכמות החיידקים בפה ושיניים בריאות וחזקות לאורך שנים.