חריקת שיניים

חריקת שיניים

חריקת שיניים: תופעה מסוכנת יותר ממה שנדמה לכם

כל הגורמים, כל הנזקים וכל דרכי הטיפול בתופעה של חריקת שיניים אשר עלולה לחמוק מתחת לרדאר האבחון ולגרום לקשיים בתפקוד הפה והשיניים

חריקת שיניים
חריקת שיניים

חריקת שיניים, או בעגה הרפואית "ברוקסיזם", היא תופעה של שחיקת שיניים מוגברת, המתרחשת במקרים רבים בלילה, בזמן השינה, ולכן רבים לא יודעים כי סובלים ממנה. זהו עיקר הבעיה באבחון התופעה – בדרך כלל רק בן או בת הזוג שישנים לצדכם יכולים להעיד עליה ועקב כך להפנות לטיפול מתאים. אולי תתפלאו, אך חריקת שיניים שכיחה בקרב האוכלוסייה הכללית: בין 8% עד 31% מהאנשים סובלים ממנה – מבוגרים וילדים כאחד.

הגורמים

החריקה או הידוק הלסת היא פעילות שרירית בלתי רצונית במערכת הלעיסה. הגורמים לתופעה אינם ברורים לגמרי. ההשערה היא כי בלא מעט מהמקרים, חריקת השיניים מגיעה עקב עומס או מתח נפשי אשר משתחרר בצורה פיזית זו. תיאוריה אחרת גורסת כי אצל אנשים מסוימים קיימת אי התאמה בין מבנה הלסת השיניים באופן המבני-מכאני הבסיסי ביותר, ועקב כך המנגנון הטבעי של נעילת השיניים מבקש , למעשה, תיקון של המצב על ידי הבאת הלסתות למקומן הנכון.

הנזקים

לחריקת השיניים נזקים אפשריים רבים, שעיקרם גרימה לעיוות ושינוי צורת השיניים. כתוצאה מכך, השיניים משוטחות ועלולות לאבד מכוח הלעיסה. כמו כן, הסגירה של הלסתות עלולה להשתנות ולהרגיש בלתי נוחה. כאמור, ברבים מהמקרים, התופעה מתרחשת בלילה, כאשר לאדם החורק את שיניו אין מודעות לעצם החריקה, ולכן עלול להווצר מצב של הזנחה, מתוך אי ידיעה כי בכלל קיימת בעיה. הזנחת המצב עלולה להשפיע על העצב בשן, לגרום לסדקים ושברים בשיניים ונזק מתמשך למפרק הלסת ולמערכת הלעיסה בשלמותה.

הטיפול

כאשר מדובר בתופעת חריקת שיניים בילדים, לא תמיד דרוש טיפול מאחר שהבעיה חולפת בהרבה מהפעמים מעצמה, כמו במקרי OCD למשל, הקשורים גם הם למתח נפשי. יחד עם זאת, כאשר הבעיה מתעוררת במבוגרים, דרוש לערב טיפול מתאים. בין הפתרונות הקיימים בשוק:

  • סד לילה רך או קשה – מבנה פלסטי המולבש על השיניים, בדרך כלל בלסת העליונה, בכדי למנוע את סגירת השיניים ואת חיכוכן אחת בשניה. הסד למעשה גורם לסובלים מחריקת השיניים לישון בפה פתוח, מרפה את השרירים בפה ותורם לאיכות השינה.
  • טיפול פיזיותירפי וטיפול תרופתי להרפיית שרירים – במקרים חמורים יותר בהם חריקת השיניים היא סימפטום לכאבים במפרקי הלסת, הסד עצמו לא יעזור משום שיפתור את הסימפטום ולא את הבעיה עצמה. לכן כדאי להעזר בטיפולי פיזיותרפיה, ליטול כדורי הרפיית שרירים (גם כדורי הרגעה עשויים לסייע בכך לפני השינה) ואף לשקול טיפולים ברפואה המשלימה.