מברשת שיניים חשמלית: האם זה באמת עובד?

מברשת שיניים חשמלית: האם זה באמת עובד?

אנחנו מצחצחים שיניים בכל יום, והמקפידים שבינינו אפילו מצחצחים פעמיים ביום. אבל רובינו משתמשים במברשת שיניים רגילה ולוקח לנו בממוצע פחות מדקה לצחצח שיניים (לעומת שתי הדקות המומלצות על ידי רופאי השיניים), ואפילו אם אנחנו מבקרים אצל שיננית באופן קבוע – יכול להיות שמברשת שיניים חשמלית תסייע לנו לשמור על היגיינת הפה אפילו עוד יותר.

סוגי מברשות שיניים

למניעת דלקת חניכיים ועששת

מברשת השיניים החשמלית אמנם אינה אביזר חדש בנוף היגיינת הפה, אך עדיין לא צלחה להיכנס לחדר האמבטיה של רוב האוכלוסייה. לא מעט אנשים, בעיקר מבוגרים, מתקשים להיפרד ממברשת השיניים הפשוטה והקלאסית ולהתמסר למכשור חדש מתוך חשש מפני שינוי. יחד עם זאת, עם השנים ניכר כי יותר ויותר מצחצחים בארץ ובעולם מאמצים את הטרנד בהדרגה.

מחקרים הוכיחו שמברשת שיניים חשמלית יעילה יותר בהסרת פלאק ובמניעת דלקות חניכיים עתידיות. זאת משום שהיא מבצעת עד 48,000 תנועות בדקה של צחצוח, לעומת 300-400 תנועות שמברשת ידנית מבצעת.

בנוסף, המברשת החשמלית נוטה להאריך את זמן הצחצוח – בחלק ממברשות השיניים החשמליות החדשות קיים טיימר אשר מאותת למצחצחים מתי השיניים נקיות ואפשר להפסיק לצחצח. כאמור, בדרך כלל אנו נוטים לצחצח שיניים במשך פחות מדקה, והזמן המומלץ לצחצוח השיניים הוא שתי דקות לפחות – אז מדובר בעוד יתרון.

מברשת שיניים חשמלית – למי זה מתאים ולמי פחות?

כמעט לכולם מתאימה מברשת שיניים חשמלית, מלבד במקרים הבאים של רגישות יתר בחניכיים ובשיניים:

‣ הריון

‣ סכרת

‣ חניכיים בצקתיות עקב נטילת תרופות

‣ מכשור אורתודנטי שמונח בפה בדרך קבע

יחד עם זאת, חשוב לדעת: גם עבור אוכלוסייה שאינה סובלת מבעיה רפואית כלשהי, יתכן שמברשת שיניים חשמלית אמנם מתאימה מבחינה דנטלית אבל רעש הזמזום שלה עלול להיות טורדני ומציק עבור אנשים מסוימים.

צחצוח שיניים במברשת חשמלית – כל ההנחיות

‣ על ראש המברשת להתאים לגודל הפה.

‣ יש להחזיק את המברשת בזווית של 45 מעלות בהקבלה לרצפה.

‣ את הצחצוח יש לבצע צחצח ללא הפעלת כוח – המברשת היא זו שמפעילה את הכוח עבורכם. במידה ואתם מרגישים שיש צורך בצחצוח מעט יותר יעיל, ניתן להגביר מהירות במברשת, אך המנעו מהפעלת לחץ על השיניים עצמן.

‣ כדי להגיע לאיזורים פחות נגישים, ניתן להרפות את שריר המלעס בסגירת הפה.

‣ גם צחצוח במברשת חשמלית לא יהיה מושלם ללא ניקוי בין השיניים על ידי חוט דנטלי או מברשת אינטרפרוקסימלית.

ולא לשכוח: מברשת שיניים חשמלית מסייעת לכם לשמור על היגיינת הפה, אבל בכל זאת כדאי לבקר אצל שיננית לפחות פעם בחצי שנה. צחצוח נעים!