הלבנת שיניים | הלבנות שיניים

לבן ונוצץ: ציפוי שיניים – המדריך המלא

כולנו חולמים על שיניים מושלמות, והיום החלום לגמרי ניתן למימוש באמצעות הליך ציפוי שיניים. על מטרת הטיפול, למי הוא מתאים (ולמי ממש לא), ועל סוגי ציפויי השיניים ועלותם המשוערת – במאמר הבא

ציפוי שיניים: מה זה בכלל?

בשנים האחרונות רבים ורבות מכירים ברפואת שיניים כתחום בו ניתן, מעבר לפתרון בעיות רפואיות, גם לטפל בפגמים אסתטיים. ציפוי שיניים נחשב לפתרון אסתטי שכזה בתחום שיקום הפה, בזכות יעילותו המוכחת והעובדה שאינו מצריך הליך כירורגי. מטרת הטיפול היא הלבנה של שטח השן וכיסוי פגמים כמו סדקים, שברים והטיות. הציפוי למעשה מודבק על השן ומחפה על הפגמים. את הציפוי מבצעים בהתאם לצרכי המטופל או המטופלת, וכדי לקבל את התוצאה הרצויה האידיאלית ניתן לבצע תיקונים במידת הצורך.

למי זה כדאי ולמי ממש לא?

ראשית, כדאי להבין למי לא מומלץ לבצע ציפוי שיניים מכל סוג שהוא: לסובלים משיניים רקובות ולבעלי שיניים במצב תפקודי נמוך. הטיפול אינו מתאים גם לשיניים שיש בהן "חורים" שטרם עברו סתימות ולמצבי אבנית ועששת לא מטופלים. זאת משום שמטרת הטיפול היא שיפור המצב האסתטי הקיים ולא חיפוי על מצב בריאותי בעייתי. מי שסובל מבעיות דנטליות ולא מתאים לטיפול ציפוי שיניים, יכול לעבור סדרת טיפולים בכדי לפתור את המצב הבריאותי ורק לאחר מכן, כשמצב השיניים טוב ויציב, אין מניעה מלעבור גם ציפוי שיניים.

ולמי כן מומלץ הטיפול? לכל מי שבריאות השיניים שלו תקינה ומעוניין לשפר את המצב האסתטי של השיניים: תיקון חתכים, סדקים, כתמים, מרווחים בין השיניים, פני שטח לא סימטריים של השיניים ושאר פגמים ותקלות.

מה בין ציפוי שיניים להשתלת שיניים?

ציפוי שיניים הוא טיפול בתחום האסתטיקה הדנטלית שאינו כירורגי ומתאים למי שיש לו שיניים בפה (עליהן מודבק הציפוי). השתלת שיניים, לעומת זאת, היא גם טיפול שאחד מסגולותיו הוא אסתטיקה דנטלית, אך היא הליך כירורגי לכל דבר הכולל עקירות, הברגת שתלים דנטליים והצבת מערכת כתרים ומתאימה למי שסובל מאובדן שיניים (בודדות או לסתות שלמות).

מה מרכיבי העלות של ציפוי שיניים?

העלות של טיפול ציפוי שיניים משתנה בהתאם לסוג הציפוי ומיומנות הרופא המבצע. רופא שיניים מתחיל ללא ניסיון עשוי להוזיל את הטיפול בכדי לצבור ניסיון. לעומת זאת, רופא שיניים ותיק ומנוסה עם מוניטין חיובי, יגבה כנראה מחיר רב יותר על אותו טיפול, אך הסיכון הוא באופן משמעותי נמוך יותר. מעבר לזאת, מחירי הציפויים עצמם הם גם חלק אינטגרלי בעלות הטיפול. יש ציפויים המותאמים למצבים דנטליים ספציפיים, וקשה להעריך את העלות בטרם אבחון מצב הפה. ניתן להצהיר באופן זהיר כי העלות נעה בין 500 ₪ ועד 5000 ₪ בממוצע.

סוגי ציפויים לשיניים

ציפוי קומפוזיט

קומפוזיט הוא חומר קישור מרוכב שרופאי שיניים משתמשים בו, בין היתר, גם עבור סתימות בצבע לבן. מדובר בחומר זול יחסית אשר מתאים למטופלים עם בעיות אסתטיקה דנטלית קלות, משום שאינו מאפשר הסתרה של פגמים קשים יותר. אחד מחסרונותיו של הקומפוזיט הוא שהוא עתיד להישחק עם הזמן ודורש תחזוק שוטף כל כמה שנים, הכולל שיוף והוספת חומר.

ציפוי חרסינה (ויניר)

את ציפוי החרסינה רבים מכירים משימושו הפופולרי להכנת כתרים לשיניים. הציפוי מעניק פתרון אסתטי לבעיות חמורות יותר בנראות השיניים מאשר ציפוי הקומפוזיט, על ידי יצירת מראה ותחושה טבעיים בפה. הטיפול בציפוי זה מחולק בדרך כלל לשני חלקים: בחלק הראשון מתבצע שיוף של השן הקיימת ובחלק השני מתבצעת הדבקת הציפוי (המוכן במעבדה) בחזית השן.

לציפויי החרסינה יש עוד שתי תתי קטגוריות:

ציפוי לומינירס

מדובר בציפוי דק במיוחד, בעובי של עדשת מגע לערך. בניגוד לציפוי החרסינה, הטיפול בציפוי מסוג זה אינו מצריך הכנה מוקדמת בשני שלבים, אלא מודבק באופן ישיר על קדמת השיניים. מאחר שמדובר בציפוי דק אשר חושף את השן שמתחת, הוא אינו מתאים למטופלים עם בעיות חמורות של אסתטיקה דנטלית, אלא לתיקונים קלים ושיפור נראות כללית. הציפוי נחשב ליקר משום שרופאי שיניים רבים נאלצים להזמינו במיוחד מארה"ב.

ציפוי למינייט

ציפוי למינייט הוא חומר מעורב בחרסינה אשר נחשב לדור הבא המתקדם של ציפויי החרסינה והלומינירס. הציפוי דומה מאד לציפוי לומירינס במאפייניו – חומר דק שמצליח לייצר נראות מעולה של צבע וצורה בהתאמה אישית. הלמינייט נחשב לציפוי יוקרתי ועמיד יותר ולכן מצפים בו בדרך כלל את ארבע השיניים הקדמיות בלבד בכל לסת.